Drzewka Bonsai – trudna sztuka formowania roślin

Artykuł / Porady

Zanim zaczniemy tworzyć własne okazy drzewek bonsai zastanówmy się jak powinny one wyglądać. Dorodny i zdrowy okaz wygląda jak dorosłe drzewo, z zachowaniem wszelkiego rodzaju proporcji, aczkolwiek posiadający niewielki kształt. Modelowanie i tworzenie dekoracji tego typu wymaga nie lada cierpliwości, a także sporo wiedzy. Nie jest to takie proste jak się wydaje, aczkolwiek bardzo stylowe. Zanim zabierzesz się do tego typu pracy wiedz jedno: uformowanie drzewka bonsai nie trwa dzień, dwa czy miesiąc. Proces ten może czasami trwać nawet długimi latami. Musimy, więc być niezwykle cierpliwi. Miniaturowe drzewka najczęściej uprawia się na płaskich, odpowiednio udekorowanych naczyniach (coś w rodzaju donicy) z dodatkiem dekoracyjnych kamyków oraz kępek mchu.
Sztuka ta nie jest taka prosta jak nam się wydaję. Mimo, że tradycja formowania drzewek ma już prawie dwa tysiące lat, dla wielu ciągle pozostaje tajemnicą. Wiele lat wykształciło niezliczoną ilość różnorodnych stylów bonsai oraz technik ich kształtowania. Mimo, że drzewka te nie są zbyt wysokie praktycznie cały czas trzeba je regularnie podcinać oraz formować – inaczej zatraci swoje kształty i zacznie rosnąć zgodnie z cechami swojego gatunku.
Mimo że drzewka bonsai formowane są z roślin wrażliwych na mróz, niezbędne jest trzymanie ich w domu. Latem możemy jednak umieścić nasze rośliny na balkonie. Wszystko jednak zależy od tego, jaki gatunek wybierzemy. Każda roślina posiada własne, indywidualne cechy, które musimy uwzględnić podczas kształtowania drzewka.