Feng Shui w ogrodzie – poznaj zasady

Artykuł / Porady

Nic lepiej nie pozwala osiągnąć harmonii między człowiekiem, a otoczeniem jak feng shui. Dzisiaj przedstawimy Państwu kilka zasad, które niezbędne są w przypadku projektowania ogrodu. Mimo, że sztuka feng shui nie jest prosta, odrobina wysiłku wystarczy by stworzyć bajeczny zielony teren. Od czego zacząć?
Zasada pierwsza -> podstawową zasadą trudnej sztuki feng shui jest harmonia. Projektując nasz ogród wszystko musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane – dbałość o szczegóły jest niezwykle ważna. Nie możemy pozwolić sobie na nieład, niepotrzebne narzędzia leżące gdzieś na trawie, czy kosiarkę opierającą się o ścianę domu.
Zasada druga -> kolejna zasada feng shui mówi o podobieństwie obiektu planowanego do natury. Tak, więc musimy dokładnie wszystko rozmieścić i zaplanować. Nie zapominając o równowadze jin i jang dokładnie wyważmy ile oraz jakie rośliny zdadzą nam egzamin. Rośliny „jin” mają na celu wyciszyć kompozycje, należą do nich te o długich i zwijających liściach. Rośliny „jang” dynamizują otoczenie, zaliczamy do nich te prężnie wznoszące się ku górze.
Zasada trzecia -> feng shui stawia na energię, a ta płynie przede wszystkim z wody. W naszym ogrodzie nie może zabraknąć oczka wodnego, małej fontanny bądź wesoło tryskającego źródełka.
Zasada czwarta -> w ogrodzie zaprojektowanym według sztuki feng shui niezbędne jest przemyślane umieszczenie każdego z elementów. W krajobrazie naturalnym musimy wprowadzić drobne korekty, by energia chi swobodnie rozchodziła się po całym terenie. W tym celu możemy stworzyć łukowate ścieżki, zasadzić drzewa bądź krzewy by wypełnić pustą przestrzeń, postawić murek na wniesieniach bądź zasadzić żywopłot.
Pamiętajmy, że szkoła feng shui ma blisko 2000 lat. Niewątpliwie sztuka ta musi mieć coś w sobie skoro przez ten czas praktykowana jest w niezmienionej formie.