Jak po sezonie konserwować urządzenia

Artykuł / Porady

Nadchodzi zima. Powoli sezon na prace ogrodowe się kończy. Warto, więc zabezpieczyć nasze urządzenia elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe, tak by nadawały się do użytku w następnym roku. Od czego zacząć?
Na początku warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Odłączmy wszystkie nasze urządzenia od źródła zasilania. W przypadku urządzeń spalinowych zdejmijmy przewód wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej, elektryczne odłączmy od prądu, a w akumulatorowych wyjmijmy akumulator. Drugim krokiem powinno być odpowiednie oczyszczenie naszych urządzeń. Strumieniem wody przeczyśćmy korpus, a następnie zdejmijmy ruchome elementy i zadbajmy o elementy pod nimi. Dokręćmy wszystkie poluzowane śrubki oraz nakrętki. Nie zostawiajmy pękniętych bądź zużytych części. Wszystko starajmy się naprawić na bieżąco. Metalowe fragmenty zabezpieczmy przed korozją za pomocą preparatów bezsilikonowych.
Urządzenia elektryczne i akumulatorowe powinniśmy przechowywać w suchym pomieszczeniu o temperaturze dodatniej. Zadbaj o to by akumulator leżał w chłodnym miejscu z daleka od metalowych przedmiotów, które mogłyby wywołać zwarcie styków. W przypadku urządzeń spalinowych niezbędna jest wymiana oleju, świecy zapłonowej, a także filtra powietrza.
Odpowiednia konserwacja urządzeń, pozwoli im sprawnie przetrwać zimę, dzięki czemu my, w następnym sezonie, będziemy mogli ponownie ich użyć.