Jak przechowywać rośliny zimą

Artykuł / Porady

Najbardziej popularną rośliną ogrodową, tarasową i balkonową jest pelargonia. Niestety większość z nas traktuje ją jak gatunek jednoroczny i przed nadejściem przymrozków wyrzuca. W warunkach normalnych kwiat ten jest wstanie przetrwać nawet kilka lat i osiągnąć rozmiary krzewu. Odpowiednie warunki na chłodne dni dla naszej pelargonii to jasne, niezbyt gorące pomieszczenie, osłonięte przed wiatrem, śniegiem i wilgocią. Przy końcu listopada warto ją przyciąć, dzięki temu w następnym sezonie obsypie się ona bujnym kwieciem.
Zdrewniałe rośliny typu: figi, hortensje, datury preferują w czasie zimowego spoczynku ciemność. Warto, więc przenieść je do garażu czy piwnicy. Cytrusy, kamelie, bukszpan, miniaturowe róże, wawrzyn etc. wolą jasne tereny. Pomieszczenie przeznaczone do ich zimowania powinno być oświetlone, ale nie koniecznie ogrzewane. Grunt by temperatura przekraczała 0 stopni. Rośliny o zdrewniałych i półzdrewniałych pędach należy przyciąć.
Fuksje powinny być przechowywane w temperaturze 4 – 7 stopni. Dalie powinniśmy wykopać z ogrodu gdyż przez zimę zamarzną, a potem zgniją. Cytrusy, oleandry i kamelie mogą zostać zaatakowane przez tzn. przędziorki. Na szczęście w sklepie dostaniemy specjalny preparat zapobiegający brązowieniu liści i pojawianiu się specyficznej pajęczyny na pąkach kwiatów.
W przypadku niektórych roślin jak coleusy czy surfinie nie jest opłacalne przechowywanie całej dojrzałej postaci. Warto zrobić sadzonki, które zimą przeleżą w suchym pomieszczeniu, a na początku wiosny zostaną przesadzone do ogrodu.