Jak stworzyć ogród w stylu japońskim

Artykuł / Porady

Każdy marzy o ogrodzie, który przyniesie chwile ukojenia i relaksu. Takie są właśnie ogrody japońskie. Doskonałe, by odprężyć się, poczuć magię chwili i oderwać się od codziennych zmagań z obowiązkami. Japońskie ogrody tworzone były już od dawna, przede wszystkim dla elit. Dla tych, którzy zmagali się z wojnami i innymi ważnymi wydarzeniami, kiedy to stres towarzyszył im niemal nieustannie. Japoński ogród utożsamiany jest z oazą spokoju, miejscem do medytacji i relaksu. Dlatego chętnie tworzymy go po dziś dzień i coraz więcej osób pragnie poznać zasady, jakimi należy się kierować przy tworzeniu japońskiej aranżacji ogrodowej. Każda z nich będzie inna, w zależności od tego, co najbardziej nam się podoba i jakie rozwiązania zastosujemy, jednak istnieją ogólne zasady odnoszące się do japońskich ogrodów.
Na świecie istnieje bardzo niewiele osób, które potrafią stworzyć i stworzyły ogród japoński w jego najprawdziwszej formie. Co nie oznacza, że nie można zrozumieć podstaw i chociaż zbliżyć się do atmosfery panujące w japońskiej oazie. Do wyboru mamy ogród skalny bądź ten, na który składa się przede wszystkim mech. Niezależnie jednak od wykonania najważniejszym pozostaje fakt, że tworzony przez nas ogród musi być oazą spokoju – własnym Zen. Należy odnieść się do kultury japońskiej. Im bliższy ma być oryginałowi, tym większą wiedzę należy nabyć w tym kierunku. Kluczem do sukcesu jest układ ogrodu, a także wykorzystanie prostych materiałów. Japoński ogród to nie blichtr i przepych, a raczej minimalizm w odpowiednim wydaniu. Dobrze jest uwzględnić małe kamienne ścieżki wokół ikon i rzeźb.
To wciąż niewiele spośród wszystkich elementów, jakie zwykle goszczą w prawdziwych japońskich ogrodach, ale to dobry krok w kierunku stworzenia własnej oazy spokoju, która w wydaniu japońskiego ogrodu będzie małym dziełem sztuki.