Karmniki dla ptaków ozdobą ogrodu

Artykuł / Porady

Dokarmianie ptaków nie jest zabawą. Jeżeli się na to zdecydujesz, rób to systematycznie, inaczej możesz zim zaszkodzić, w efekcie, czego powymierają z głodu. Jeżeli jesteś gotów przyjąć na siebie tę odpowiedzialność pozostaje Ci kwestia doboru odpowiedniego karmnika, a także pożywienia.
Ptaki zimą niewątpliwie ożywią Twój ogród. W przypadku zaaranżowanych rustykalnie terenów zielonych warto postawić na drewniane karmniki. Mogą mieć dowolną formę, zależną od naszego upodobania np. miniaturka domku ze słomianym dachem, montowana do palika bądź podwieszona do drzewa. W środku możemy umieścić fragment pnia wypełniony ziarnem, który posłuży naszym ptakom za swojego rodzaju stołówkę. W nowoczesnym ogrodzie świetnie sprawdzą się karmniki wykonane ze szkła bądź stali. Ich forma jest prosta, surowa, aczkolwiek ciekawa. Mogą być to walce, stożki albo „opony”. Z racji tego, że przy upadku mogą się rozbić bądź zniekształcić warto je przytwierdzić do palika.
Mało kosztownym, ale niezwykle pomocnym rozwiązaniem jest przywieszenie pokarmu np. słoniny dla sikorek, na drzewie. Istnieją również specjalne metalowe wieszaki zakończone hakami, na które możemy nabić jedzenie dla ptaków i wbić w ziemię. By nieco ożywić zimowy krajobraz możemy zdecydować się na barwne karmniki w kolorach tęczy bądź zabawne motywy np. postać psa trzymającego w łapach nasionka.
Karmnik dla ptaków rozweseli nasz ogród podczas chłodnych domowych dni i sprawi, że ten na nowo zatętni życiem.