Ogród na dachu

Artykuł / Inspiracje

Dach w całości porośnięty roślinnością nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Większość mieszkańców, jeżeli w ogóle ma dostęp na ostatnie piętro swojego bloku, z racji przepisów sanitarnych trzyma tam de facto jedną czy dwie doniczki. W domkach jednorodzinnych natomiast, nie ma możliwości stylizacji takiego ogrodu z racji kształtu dachu (najczęściej skośnego). Jednakże, nieliczni z Was decydują się na tego typu ekstrawagancje i szukają porad, co zrobić by na dachu powstał piękny i zielony ogród.
Tego typu zielony dach ma przede wszystkim cele rekreacyjne oraz estetyczne. Nie dość, że wygląda oszałamiająco, to jeszcze służy nam za swojego rodzaju zacisze do odpoczynku po długim i ciężkim dniu. Większość z Was myśli, że ogród ten jest przede wszystkim źródłem wilgoci i pleśni. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od tego ile poświęcimy mu czasu i serca. Nawet najpiękniejsze miejsce może popaść w ruinę, jeżeli nie będziemy o nie dbać. By nie zniszczyć konstrukcji dachowej musimy praktycznie cały czas mieć na oku nasze rośliny. Ich prawidłowy rozwój sprawi, że nasz budynek stanie się swoistego rodzaju ozdobą na tle innych.
Zanim postanowimy zrealizować nasz pomysł na zielony dach, niezbędna jest wizyta o architekta. Tylko on może ocenić konstrukcje i powiedzieć nam jak duże obciążenie możemy zastosować na naszym podłożu. Cienka warstwa gleby z roślinnością nie jest zbyt droga, a przy okazji nie przeciąży naszego dachu. Warto również mieć na uwadze, że w przypadku przeciętnego dachu roślinnością, jaka zdominuje nasze podłoże będzie trawa, mech, rozchodniki i ewentualnie niskie krzewy, a więc wszystko to, co nie wymaga dużej pielęgnacji i jest stosunkowo lekkie.