Ogród w stylu japońskim

Artykuł / Inspiracje

Ogród w stylu japońskim to przede wszystkim przywiązanie dużej wagi do szczegółów, staranności oraz elegancji. Z racji tego, że nawiązuje on do tradycji buddyjskiej, każdy najmniejszy detal w nim zawarty ma swoją symbolikę. Styl ten jest bardzo pracochłonny.
Ogród ten naśladuje naturę. Zazwyczaj wygląda tak jakby już istniał przez wiele lat, a powstał bez pomocy człowieka. Ogród taki powinien być zarówno elegancki jak i spontaniczny i naturalny. Jego głównymi cechami są: prostota, asymetria oraz harmonia.
Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda oraz kamień naturalnym. W takim ogrodzie nie może zabraknąć wodospadu i kilku oczek wodnych. Ścieżki powinny być o nieregularnych kształtach i wić się między roślinami. Dominującym kolorem w tym stylu jest zieleń. Kwiaty w takim ogrodzie mają bardzo delikatne i jasne barwy. Rośliny w tym ogrodzie symbolizują pory roku, a więc musimy je odpowiednio dobierać.
Aranżacja takiego ogrodu nie jest łatwa. Wymaga nie tylko pracy, ale i dużej wiedzy. Znacznie łatwiej stworzyć jest miejsce tylko z niektórymi elementami stylu japońskiego.