Pielęgnacja ogrodu przed zimą

Artykuł / Porady

Od czego zacząć przedzimową pielęgnację ogrodu? Warto pomyśleć o każdej rzeczy, bowiem w przypadku przymrozków wszystko może zostać zniszczone. Zacznijmy od mebli ogrodowych – niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane należy je umyć, zakonserwować i schować w ciepłe oraz suche miejsce. Te wykonane z plastiku możemy wyczyścić używając do tego wody, płynu do mycia naczyń i zwykłej ściereczki. Drewniane krzesła i stoliki wymagają kompleksowego mycia płynem do drewna, a także przetarcia specjalnym olejem. Kilkakrotnie natłuszczamy każdy element, a następnie ścieramy nadmiar substancji. Meble wiklinowe wymagają mycia wodą z solą, a następnie pielęgnacji preparatem do mebli.
Następnym krokiem powinno być zabezpieczenie urządzeń i narzędzi ogrodniczych. W pierwszej kolejności powinniśmy je oczyścić, naostrzyć, a dopiero końcowo pokryć smarem. Tak samo postępujemy w stosunku do kosiarki. Maszyn, a także metalowych grabek, łopatek, motyk etc. nie powinniśmy zostawiać w terenie. Warto je schować w suche i ciepłe miejsce, osłonięte przed wiatrem, śniegiem i przymrozkami.
Listopad powinien być dla nas czasem, w którym wykonujemy ostatnie cięcia drzew i krzewów, a także kosimy trawnik oraz zbieramy suche liście i gałązki. Szczególnego uwzględnienia wymagają rośliny ozdobne, bowiem nie są one przyzwyczajone do naszego zimnego klimatu. Każdy gatunek przyjmuje inną zasadę pielęgnacji. W większości przypadków jednak należy nasze kwiaty i krzewy okryć i przysypać ziemią.