Zrealizuj swoje marzenia o bajecznym żywopłocie

Artykuł / Porady

Marzy Ci się żywopłot? Teoretycznie wszystko jest do zrealizowania. W praktyce pamiętaj, że żywopłot to inwestycja na długie lata. Jeden zły ruch, a możesz żałować go do końca życia. Jeżeli początkowo nie zastosujemy się do kilku wskazówek, w przyszłości może być nam bardzo ciężko to naprawić.
Sadząc żywopłot musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zanim zabierzemy się do wkopywania wybranych roślin niezbędne jest przygotowanie ziemi. Ta powinna być przekopana, a także uzupełniona w kompost bądź torf. Oczywiste jest również, że powinniśmy pozbyć się wszelkich chwastów oraz śmieci. Pamiętaj, że nie każde rośliny możesz sadzić, kiedy chcesz. Większość z nich ma określony termin, którego musisz się trzymać. Dokładnie wymierz odległości pomiędzy jedną sadzonką, a drugą. Wszystko zależy od tego, co chcesz stworzyć, a także, jaki gatunek roślin chcesz zasadzić. Ważne by wymiary były dokładne. Zaraz po posadzeniu przytnij swoje rośliny. Wyjątkiem jest, jeżeli tego procesu dokonujesz jesienią. W tym przypadku z przycięciem musisz czekać aż do wiosny. Młody żywopłot wymaga bardzo dużo pielęgnacji. Musisz regularnie go podlewać, przycinać, a także nawozić. Nie zaniedbaj tych czynności, zwłaszcza podczas suszy. Zarówno młody jak i starszy żywopłot wymagają stałej opieki. Jeżeli zaniedbasz swoje małe zielone połacie to cała Twoja praca pójdzie na marne, a krzaki bardzo szybko stracą na urodzie.
Pielęgnacja żywopłotu nie jest prostą sprawą gdyż wymaga od nas regularnej pracy i systematyczności. Jeżeli wiemy, że ta praca za jakiś czas nas znudzi, lepiej byśmy się jej nie podejmowali. Z usuwaniem nieprawidłowo wyrośniętego bądź zaniedbanego żywopłotu będziemy mieli równie dużo pracy, co z jego pielęgnacją.